Svenska Historiska Föreningen söker nya redaktörer / ny redaktör för Historisk tidskrift.

Svenska Historiska Föreningen söker dig som har disputerat i historia, ekonomisk historia eller ett närliggande ämne samt är aktiv som forskare eller universitetslärare i historia eller ekonomisk historia.

Noggrannhet, organisationsförmåga, pålitlighet,  integritet, god samarbetsförmåga,samt mycket god förmåga att uttrycka sig i skrift på svenska är förutsättningar för tjänsten. Även god förankring och ett brett kontaktnät bland historiker är meriterande. Om du kan tänka dig att ingå i ett redaktörspar krävs också en vilja och öppenhet för att jobba i nära samarbete med den andra redaktören. Tidigare erfarenhet av redaktionellt arbete är önskvärt, liksom docentkompetens. Historisk tidskrifts redaktörer har sedan starten till övervägande del varit män och föreningen välkomnar därför särskilt kvinnliga sökanden. 

Föreningens säte och tidskriftens redaktion är i Stockholm men arbetet kan till största delen utföras på distans.

Sista dag att ansöka är 20 oktober, 2023!

För mer information, se annonsen genom att klicka här.

Sök nyheter

Svenska Historiska Föreningen
Universitetsvägen 10 A:918
106 91 Stockholm

 

Webbredaktör: Martin Johansson

 

Kansli: Nils Fabiansson