Som medlem i Svenska Historiska Föreningen får Du numer inte bara tillgång till Historisk tidskrift utan också föreningens andra tidskrift, Scandinavian Journal of History.

Tidskriften ägs av Svenska Historiska Föreningen tillsammans med sina nordiska systerföreningar, och publiceras genom förlaget Taylor & Francis. Tidskriften är den ledande internationella vetenskapliga tidskriften med inriktning mot nordisk historia.

För att komma åt allt innehåll i Scandinavian Journal of History sedan dess start 1976, loggar du in på Svenska Historiska Föreningens hemsida. Klicka på ”Logga in” uppe till höger, och skriv in dina inloggningsuppgifter (har skickats via e-post). Du dirigeras då till en sida endast för medlemmar varifrån du kan klicka dig vidare till Taylor & Francis server där Scandinavian Journal of History är fritt tillgängligt.

Observera att inloggningsuppgifterna är personliga och inte får spridas till andra användare.

Sök nyheter

Svenska Historiska Föreningen
Universitetsvägen 10 A:918
106 91 Stockholm

 

Webbredaktör: Martin Johansson

 

Kansli: Nils Fabiansson